All posts by sysadmin

LANCASHIRE COUNTY BADMINTON ASSOCIATION COUNTY FIXTURES – 2018/19

LANCASHIRE COUNTY BADMINTON ASSOCIATION

COUNTY FIXTURES – 2018/19

REGIONAL DIVISION 1 NORTH  -  LANCASHIRE 1

SATURDAY 10 NOVEMBER 2018 at WRIGHT ROBINSON

Abbey Hey Lane, Manchester.  M18 8RL

11.00         CHESHIRE  -v- Lancashire

14.30         Lancashire   -v-   YORKSHIRE 3 

SATURDAY 26 JANUARY 2019 at WRIGHT ROBINSON SCHOOL

11.00         Lancashire –v- DERBYSHIRE

14.30         ULSTER -v- Lancashire 

SATURDAY 23 MARCH 2019 at LEIGH INDOOR SPORTS CENTRE

11.00         YORKSHIRE 2  -v-  Lancashire

14.30         NOTTINGHAMSHIRE –v- Lancashire

SUNDAY 24 MARCH 2019 at LEIGH INDOOR SPORTS CENTRE.

11.00         Lancashire –v- STAFFORDSHIRE

Division 1 Play-offs at Milton Keynes on Sat/Sun 27/28th April 2019

 

REGIONAL DIVISION  2 NORTHLANCASHIRE 2 & 3

SATURDAY 10 NOVEMBER 2018 at PONDSFORD SPORTS CENTRE SHEFFIELD

11.00         Lancashire 2 -v-  Lancashire 3

14.30         CHESHIRE 2 -v- Lancashire 2

                    CUMBRIA –v- Lancashire 3

SATURDAY 26 JANUARY 2019 at YORK RAILWAY INSTITUTE

11.00         Lancashire 2 –v- LANARKSHIRE

                    Lancashire 3 –v- DURHAM

14.30         Lancashire 2 –v- CUMBRIA

                    LOTHIAN –v- Lancashire 3

 

SATURDAY 23 MARCH 2019 at BABINGTON COLLEGE

11.00         DURHAM –v-Lancashire 2

                     Lancashire 3 –v- LANARKSHIRE

14.30         NORTHUMBERLAND –v- Lancashire 2

                     Lancashire 3 –v- CHESHIRE 2

                    

SUNDAY 24 MARCH 2019 at BABINGTON COLLEGE

11.00         Lancashire 2 –v- LOTHIAN

                     NORTHUMBERLAND –v- Lancashire 3 

REGIONAL DIVISION 4 NORTH – LANCASHIRE 4

SATURDAY 10 NOVEMBER 2018 at TYNESIDE B.C.

11.00         CUMBRIA 2  -v-  Lancashire 4

14.30         DURHAM 2 –v- Lancashire 4

SATURDAY 26 JANUARY 2019 at TYNESIDE B.C.

11.00         Lancashire 4  -v-  NORTHUMBERLAND 2

14.30         Lancashire 4  -v- DURHAM 2

SATURDAY 23 MARCH 2017 at TYNESIDE B.C.

11.00         NORTHUMBERLAND 2 –v- Lancashire 4 

14.30         Lancashire 4  -v-  CUMBRIA 2

N.B.   In Division 4 North there are only 4 teams, therefore they play each other on 2 occasions.

 

Subject to confirmation.

August 2018

Lancashire Junior Restricted U14,U16 & U18 Start Times

Name Age Group Singles Doubles Mixed Start Time
Harley Edge U14 X John Vincent Rebecca Mo 09:00
Andrew Hardaker U14 X Krish Milan Zahra Rashid 09:00
Matthew Jacks U14 X Akshat Kamath 09:00
Akshat Kamath U14 X Matthew Jacks 09:00
Krish Milan U14 X Andrew Hardaker 09:00
John Vincent U14 X Harley Edge Hafsa Ashraf 09:00
Hafsa Ashraf U14 X Zahra Rashid John Vincent 09:00
Poppy Hill U14 X Rebecca Mo 09:00
Rebecca Mo U14 X Poppy Hill Harley Edge 09:00
Zahra Rashid U14 X Hafsa Ashraf Partner Wanted 09:00
Karthik Ajith U16 X Alex Lewis Marnie Stewart 09:00
Tyler Allen U16 X Matthew Winstone Emi Dainty 09:00
Adam Ashraf U16 X Jacob Marron Tabitha White 09:00
Alexander Carling U16 X 09:00
Fred Farnworth U16 X Rosie Fielon 09:00
Maximus Felstead U16 X Matthew Westby Matilda Hampson 09:00
Praneshraja Ganesaraja U16 X 1st Reserve 09:00
William Gregson U16 X 09:00
Woody Hudson U16 X Chris Kattakayam Lucy Breen 09:00
Chris Kattakayam U16 X Woody Hudson 09:00
Alex Lewis U16 X Karthik Ajith Elizabeth Andrew 09:00
Benjamin Mahoney U16 X Akshay Narayan 09:00
Jacob Marron U16 X Adam Ashraf Honey Edmundson 09:00
Akshay Narayan U16 X Ben Mahoney Millie Hyde 09:00
Ruairi Sweeney U16 X Matthew Wilcox 2nd Reserve 09:00
Matthew Westby U16 X Max Felstead 09:00
Matthew Willcox U16 X Ruairi Sweeny 1st Reserve 09:00
Matthew Winstone U16 X Tyler Allen Isabel Greenwood 09:00
Elizabeth Andrew U16 X Marni Stewart Alex Lewis 11:00
Kate Birley U16 X Honey Edmundson 11:00
Lucy Breen U16 X Matilda Hampson Woody Hudson 11:00
Emily Dainty U16 X Isabel Greenwood Tyler Allen 11:00
Honey Edmundson U16 Kate Birley Jacob Marron 13:30
Rosie Fielon U16 X Mollie Hesketh Fred Fielon 11:00
Isabel Greenwood U16 X Emily Dainty Matt Winstone 11:00
Matilda Hampson U16 Luicy Breen Max Felstead 13:30
Molly Hesketh U16 X Rosie Feilon 11:00
Amelia Hyde U16 X Tab White Akshay Narayan 11:00
Marni Stewart U16 X Elizabeth Andrew Karthick Ajith 11:00
Tabitha White U16 X Millie Hyde Adam Ashraf 11:00
Ahmed Afzal U18 X Zaki Afzal 09:00
Zaki Afzal U18 Ahmed Afzal 13:30
Shahnoor Ali U18 X Mizanoor Ali 09:00
Mizanoor Ali U18 X Shahnoor Ali 09:00
Adam Ashraf U18 X Jonathan Tam Lauren Oats 09:00
Jake Evans U18 X Josh Mo Lucy Ault 09:00
Joseph Hatton U18 X Danny Hyde 09:00
Daniel Hyde U18 X Joe Hatton 09:00
Mark Kattakayam U18 X Ethan White 09:00
Joshua Mo U18 X Jake Evans Emily Broadbent 09:00
Jivitesh Raju U18 X 09:00
Kyle Stewart U18 Ben Wilkie 13:30
Jonathan Tam U18 X Adam Ashraf 09:00
Merrill Tsang U18 X Ben Tu 09:00
Benjamin Tu U18 X Merrill Tsnag Aqsa Adams 09:00
Ethan White U18 X Mark Kattakayam Katie Donegan 09:00
Ben Wilkie U18 X Kyle Stewart Shreya Karmath 09:00
Aqsa Adam U18 X Meera Sharma – Singh Ben Tu 11:00
Lucy Ault U18 X Emily Broadbent Jake Evans 11:00
Emily Broadbent U18 X Lucy Ault Josh Mo 11:00
Katie Donegan U18 X Shreya Karmath Ethan White 11:00
Daisy Hill U18 X Marha Kennedy 11:00
Hannah Jacks U18 Sarah Oddie 1st Reserve 13:30
Tasha Johnson U18 X Lauren Oats 11:00
Shreya Kamath U18 X Katie Donegan Ben Wilkie 11:00
Martha Kennedy U18 X Daisy Hill 11:00
Lauren Oates U18 X Tasha Johnson Adam Ashraf 11:00
Sarah Oddie U18 Hannah Jacks 13:30
Meera Sharma-Singh U18 X Aqsa Adams 11:00

Restricted Junior Tournament

The Lancashire Junior Restricted Tournaments are open to all Junior Badminton players who either live, go to school or was born in the County of Lancashire.

There are three age groups which include

Age Group                                                          Date of Tournament       Venue

U14 (born on or after 1st Jan 2005)           Sunday 24th Sep                Leigh Sports Village , Sale

U16 (born on or after 1st Jan 2003)           Saturday 23rd Sep             Markland Hill, Bolton

U18 (born on or after 1st Jan 2001)           Sunday 24th Sep                Leigh Sports Village , Sale

To make it easier to enter this year, payments for the entry fee is via bank transfer and entry forms are sent via email (full details in the entry forms below).

2017 Restricted Entry Form U14  excel file

2017 Restricted Entry Form U14 pdf

2017 Restricted Entry Form U16 excel file

2017 Restricted Entry Form U16 pdf

2017 Restricted Entry Form U18  excel file

2017 Restricted Entry Form U18 pdf

 

Tournament Fixtures

The 2016-17 junior fixture list is below and outlines the dates for the various Junior County, Badminton England and Local leagues.

To use the fixture list, just look at the column headings to see which age group you can play in (the year of birth is listed at the top).
Look down that column (or the columns to the right of it as you could always play up an age group), to see which tournaments are available.

The key to the colour coding is :-

Red – Badminton England Tournaments, go to Junior Circuit to enter them.
Green – coloured cells – Inter county games
Blue – Other Junior Tournaments

If you would like to add your own club event onto the calendar them please send the details to steve.white@continum.co.uk.

LCBAFixtures201617V1 Page1

LCBAFixtures201617V1 Page2

LCBAFixtures201617V1 Page3

 

Lancashire 2016-17 Squad Team Trials

U12 (born on or after 1st Jan 2006) & U14 (born on or after 1st Jan 2004)
10th July @ Markland Hill (Victoria Road, Heaton, Bolton. BL1 5AN)
U12 – 10am-12:30 pm
U14 – 12:30-3:00pm

U16 (born on or after 1st Jan 2002) & U18 (born on or after 1st Jan 2000)
24th July @ Markland Hill (Victoria Road, Heaton, Bolton. BL1 5AN)
U16 – 10am-12:30 pm
U18 – 12:30-4:00pm
U21 Senior County from 12:30 – 4pm for 4th team

U12 (born on or after 1st Jan 2006) & U16 (born on or after 1st Jan 2002)
7th Aug @ Markland Hill (Victoria Road, Heaton, Bolton. BL1 5AN)
U12 – 10am-12:30 pm
U16 – 12:30-3:00pm

U14 (born on or after 1st Jan 2004) & U18 (born on or after 1st Jan 2000)
21st Aug @ Markland Hill (Victoria Road, Heaton, Bolton. BL1 5AN)
U14 -10am-12:20 pm
U18 – 12:00-2:00pm

Team Tournament
4th September Team Tournament

Squad Practice and Fixture List V3

The next squad practice is on Sunday 3rd January 10am – 2pm  at Markland Hill, Victoria Road, Heaton, Bolton. BL1 5AN

The 2015-16 junior fixture list Version 3 is listed below and outlines the dates for the various Junior County, Badminton England and Local leagues.
To use the fixture list, just look at the column headings to see which age group you can play in (the year of birth is listed at the top).
Look down that column (or the columns to the right of it as you could always play up an age group), to see which tournaments are available.

The key to the colour coding is :-

Red – Badminton England Tournaments, go to Junior Circuit to enter them.
Green – coloured cells – Inter county games
Blue – Other Junior Tournaments

If you would like to add your own club event onto the calendar them please send the details to steve.white@continum.co.uk.

Version 3 published 24th Dec 2015

LCBAFixtures201516Version3Page2

LCBAFixtures201516Version3Page3

LCBAFixtures201516Version3Page4

 

Christmas Team Tournament Results Sunday 20th December

The Christmas Team Tournament played on Sunday 20th December  is listed below

The U13 & U16 squad that braved the weather to turn up (plenty of healthy food including donuts and sausages were had by all), is below

squad

Winners – White Team below

White

Karthik Ajith, Akshey Narayan, john Vincent, Shreya Kamath

Runners up – Green Team below

Green

Eleanor Sinker, Emily Broadbent, Daniel Arnott,  Akshat Kamath